Ekipet shqiptare dështojnë në Europë

17:00 | 19/07/201917:000

Skuadrat shqiptare dështojnë në ndeshjet e kthimit në Kupat e Europës. Kukësi, Teuta dhe Laçi përfundojnë aventurën në Europa League ndërkohë që Partizani është skuadra e vetme shqiptare që vijon rrugëtimin në turin evropian.

Ekipet shqiptare dështojnë në ndeshjet e kthimit në Champions dhe Europa League. Partizani, Kukësi, Teuta dhe Laçi nuk ia dolën të bënin surprizën për të përmbysur rezultatet e takimeve të para.

Në tetë takimi duke llogaritur ndeshjet vajtje-ardhje, katër skuadrat shqiptare kanë shënuar vetëm tre gola dhe kanë pësuar plot 11 gola.

Partizani është e vetmja skuadër që përfaqëson Shqipërinë në Europë. Pas eliminimit nga Champions, të kuqtë kalojnë automatikisht në turin e dytë të Europa League ku e pret skuadra moldave e Sherif Tiraspol. Partizani luajti si i barabartë me Karabag, por eksperienca beri diferencën.

Një zhgënjim edhe në radhët e Kukësit që nuk ia doli të bënte surprizën ndaj Debrecen. Verilindorët u mundën 3-0 në transfertën hungareze dhe barazuan 1-1 në “Elbasan Arena”.

Një rezultat që i eliminoi verilindorët nga Europa League duke mos kaluar në turin e dytë. Kukësi zhvilloi dy ndeshje të mira dhe me raste shumë të pastra shënimi, por që nuk u shfytëzuan nga futbollistët. Zhgënjimi është i madh, por eksperienca ndikoi jo pak.

Skuadra e Teutës luajti dy takimi mjaft të mira dhe me ritëm ndaj skuadrës letoneze të Ventspils, por nuk ia doli të sigurojë biletën për në raundin tjetër. Në takimin e parë, Teuta u mund me shifrat 3-0.

Tre gola që erdhën pas një pakujdesie të prapavijës durrsake. Në ndeshjen e kthimit në “Niko Dovana” durrsakët fituan minimalisht 1-0, rezultat i cili nuk mjaftoi për të bërë surprizën.

Skuadra tjetër shqiptare e Laçit pati fatin e njëjtë me skuadrat e lartpërmendura. Kurbinasit u munden në ndeshjen e kthimit në Izrael ndaj Hapoel Bersheva me shifrat 1-0 ndërkohë që takimi i një jave më parë në Laç përfundoi ne barazim 1-1.

Kurbinasit zhvilluan dy takime mjaft të mira, por fati nuk ishte me të besuarit e trajnerit Sulejman Starova. Kjo ishte një nga performancat më të dobëta të ekipeve shqiptare në Europë që mesa duket e kanë të pamundur të përsërisin suksesin e Skënderbeut./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono