Egjipt, atentat ndaj autobusit me turistë

17:20 | 19/05/201917:200

Një shpërthim që kishte si objektiv një autobus turistësh ka lënë të plagosur të paktën 16 persona në afërsi të Muzeut të Madh të Egjiptit. Sipas agjencisë së lajmeve “Reuters”, shumica e të lënduarve janë turistë të huaj.

Pajisja me eksploziv ishte vendosur pranë gardhit të muzeut dhe shpërtheu kur autobusi po kalonte. Bëhet fjalë për incidentin e dytë ndaj turistëve që ndodh në Egjipt brenda 6 muajsh.

Në Dhjetor, tre shtetas vietnamezë dhe një guidë turistike lokale u vranë pasi një bombë e vendosur anës rrugës u aktivizua teksa kalonte autobusi i tyre. Të plagosurit këtë të dielë për fat të mirë nuk kanë marrë plagë të rënda.

Turizmi është një sektor kyç për ekonominë egjiptiane, me punonjësit e hoteleve, guidat turistike, shoferët e taksive dhe shitësit ambulantë që sigurojnë jetesën përmes tij./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono