Edicioni Veror shkon në Dukat, zemrën e labërisë

09:17 | 15/08/2018

Këtë puntatë Edicioni Veror ndodhet në zemër të Dukatit. Zonë denjësisht përfaqësuese e traditave të qytetit të Vlorës. Dita filloi me mikëpritjen e familjes Gjoleka, shoqëruar me raki dhe kafe. Banorët na tregojnë për historinë dhe famën e fshatit të tyre.

Vlen për tu përmendur fakti se vetë Lord Bajroni gjatë kohës që do të vizitonte Ali Pashë Tepelenën, qëndroi për 8 ditë në Dukat dhe u mahnit nga zakonet e vendasve, por edhe nga bukuritë e vendit. Provë për këtë mbetet letra që ai i dërgoi nënës së tij, por edhe referencat në veprën “Shtegtimet e Çajld Harlodit”. Gjithashtu u diskutua dhe për polifoninë labe dhe karakteristikat e saj. U shpjegua kuptimi dhe rëndësia e “Treshes së Dukatit” dhe ndarjet e vokalistëve në polifoninë vendase: marrësi, hedhësi dhe pritësi. Dukati mbetet një vend magjik nga pikëpamja natyrore, por edhe nga pikëpamja njerëzore sepse është i vetmi fshat që laget nga dy dete. Aty gjendet një kullë unike e quajtur “Kulla e Dervishaliut”.

Profesor Ago Nezha na tregoi për impresionet që kanë pasur historikisht të huajt për Dukatin si p.sh: Eduard Liri, peisazhist anglez i shek. XIX. Prejardhja e emrit të këtij vendi thuhet të jetë për shkak se aty pushonin dukët. Pjesë e historisë mbetet dhe fakti se Jul Çezari në vitin 48 p.e.s zbriti në Palasë dhe pasi shkoi në Llogara ra në një dakortësi me banorët e zonës se nëse e linin të kalontë për në Orikum nuk do ti dëmtonte bagëtitë dhe kullotat e tyre. Nga kjo kemi dhe toponimin “Qafa e Qesarit”.

Edicioni Veror u përshëndet nga grupi polifonik i zonës me një nga këngët e tyre. Tashmë anëtarët e grupit me eksperiencë 30 vjeçare, të kryesuar nga i mirënjohuri Nazif Çela, treguan për kënaqësitë e pasionit të tyre. Gazetarja jonë pati shancin të bëhej anëtare e grupit për një performancë të shkurtër dhe emocionuese. Për të kompletuar udhëtimit në Dukat ajo u vesh dhe me rrobat tradicionale të zonës./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono