Edicioni Veror eksploron Butrintin

20:39 | 22/08/2018

Për Edicionin Veror është gati e pashmangshme vizita edhe këtë vit në Butrint. Në këtë park arkeologjik me vlera historike dhe kulturore, i cili mbetet shumë i preferuar dhe i vizituar nga turistët.

U njohëm me vullnetarë të ndryshëm të cilët shoqërojnë grupe turistësh duke u treguar mrekullitë e këtij vendi. Amfiteatri i vizituar nga kamera jonë është zbuluar nga arkeologu Luigi Maria Ugolini.

E veçanta e tij është se një pjesë e shkallëve janë ndërtuar në shek. III p.e.s. me strukturë greke, ndërsa skena i përket shek.II e.s me strukturë romake. Ky miksim kulturash është pjesë e të gjithë parkut.

Monument i rëndësishëm i kësaj hapësire është Bazilika e Madhe e ndërtuar në shek.VI e.s, por që u përdor deri në fillim të shek XVIII me një strukturë të mirëruajtur./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono