Edicioni i 3-të i “ZA festival” bën bashkë disa zhanre të artit

17:45 | 18/07/201917:450

Për vitin e tretë radhazi “ZA festival” i jep zë alpeve shqiptare në Theth. Drejtori artistik Vlashent Sata thotë se këtë vit muzika, poezia, legjendat dhe aktivitetet sportive në natyrë janë bërë bashkë. “ Za fest” përmes artit jep edhe mesazhe social politike për zonën.

Festivali i vetëm që mbahet në  gjirin e alpeve shqiptare në Theth “Za Fest” , bën bashkë disa disiplina muzike, poezi, teatër, arte pamore dhe sporte në natyrë. Drejtori artistik Vlashent Sata thotë se ndihen më të sigurt.

Muzika është qendra e këtij festivali, ku ka një ndërthurje tingujsh, sipas Sates.

Mesazhet për natyrën e këtij festivali vazhdojnë të jenë të rëndësishnme që në zanafillë.

Kësaj herë një vëmendje të vecantë do të zë kuvendi mbi logun e zanave  si ndërthurje e traditës së pasur të kësaj zone dhe përqafimin e dokeve dhe zakoneve nga brezi i ri.

I ftuar special është kllouni dh interpreti i njohur nderkombvëtar Bob Berky.

“ZA fest” përveç Thethit siaps Satës vitet e ardhshme do të shtrihet edhe në zona të tjera malore, ku mungojnë aktivitetet artistike.

“Za fest” i cili i ka mbledhur rreth vetes spektatore nga e gjithë Shqipëria dhe turistë të ndryshëm  me qëllim rizgjimin e shpirtit të këtij vendi do të mbahet nga data 2 deri 4 gusht./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono