Edhe dy vrasje të tjera, Mbretëria e Bashkuar në alarm

23:22 | 04/03/201923:220

24 vrasje me armë të ftohta që nga fillimi i vitit kanë alarmuar Mbretërinë e Bashkuar. Autoritetet kanë premtuar marrjen e masave për reduktimin e fenomenit, që ka prekur kryesisht adoleshentët e që për momentin ngjason me një epidemi.

Dy adoleshentë mbetën të vrarë në sulme me armë të ftohta në Britani gjatë fundjavës, duke e çuar numrin e të rinjve të vrarë me thikë që nga fillimi i vitit në 24 persona dhe duke bërë që fenomeni të kthehet në shqetësim kombëtar. Ministri i Brendshëm britanik, Sajid Xhavid reagoi duke deklaruar se gjatë javës do të zhvillojë takime me krerët e policisë, në përpjekje për të gjetur mënyrat e duhura për të frenuar problemin, të cilin e cilësoi si një “dhunë të pakuptimtë”.

“Nuk mund të fshihemi përpara këtij problemi. Kemi të bëjmë me një dhunë serioze që po përçan komunitetet dhe po u merr familjeve fëmijët e tyre”, deklaroi Xhavid në një seancë parlamentare. Policia deklaron se rritja e krimeve me armë të ftohta në një vend si Anglia, ku armët e zjarrit janë të vështira për t’u gjetur, vijnë si pasojë e faktorëve të ndryshëm, mes të cilëve rivaliteti mes bandave të drogës, ai mes të rinjve, si dhe provokimet në rrjetet sociale.

Problemi është ngjitur në majat e klasifikimit të agjendës politike në Mbretërinë e Bashkuar pasi shifrat zyrtare tregojnë se vrasjet e këtij lloji arritën rekordin vitin e kaluar. Sipas të dhënave, numri i fëmijëve nën moshën 16 vjeç që kanë rënë pre e sulmeve me thikë u rrit me 93 për qind në periudhën 2016-2018.

Një pjesë e mirë e vrasjeve kanë ndodhur në lagjet e varfra të Londrës. Në të njëjtën kohë, policia britanike është përballur me një shkurtim të theksuar të stafit dhe buxhetit, në kuadër të masave anti-krizë të imponuara nga kryeministrja Theresa Mej./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono