Eden Hazard, zyrtarisht lojtar i Realit të Madridit

10:41 | 08/06/201910:410

Eden Hazard është blerja më e shtrenjtë në historinë e Realit të Madridit. Gjithsesi, ende nuk dihet shuma e saktë që klubi spanjoll do të paguajë për talentin nga Belgjika.

Sa është shifra e vërtetë e këtij transferimi?

E sigurt është që Eden Hazard do të veshë fanellën e Realit sezonin e ardhshëm, në bazë të një kontrate 5-vjeçare. Klubi madrilen dha njoftimin zyrtar në faqet e tij në rrjetet sociale, duke i uruar mirëseardhjen yllit të madh të Belgjikës, e po ashtu vetë Hazardi iu drejtua me një letër lamtumire tifozëve të Çelsit, duke i falenderuar e duke deklaruar se vetëm Reali e detyroi të braktiste fanellën blu.

Kontradiktore është shifra që jepet për transferimin më të madh në historinë e Realit. Mediat britanike, në 6 Qershor, flisnin për 130 milionë paundë stërlina, që do të thotë mbi 147 milionë euro, një rekord i madrilenëve, duke lënë pas blerjet shumë të shtrenjta të Garet Bejlit dhe Kristiano Ronaldos.

Së fundmi, tabloidi “Deili Meil” ofroi rekordin e ri të “Santiago Bernabeut”, me 150 milionë paund stërlina, apo plot 170 milionë euro.

Cila është e vërteta?

Fillimisht, për Hazardin do të jepen 100 milionë euro, ndërsa pjesa tjetër do të jetë në formë shpërblimesh të ndryshme, diçka që konsiderohet lehtësisht e arritshme për nivelin e Hazardit.

Transferimi i numrit 10 të Belgjikës do të jetë gjithsesi, blerja e tretë më e shtrenjtë e historisë, pasi rekordin e mban Nejmar për të cilin Paris SG i pagoi Barcelonës 222 milionë euro, ndërsa i dyti është Kilian Mbape, për të cilin Monakos iu dhanë 180 milionë euro, po nga Paris SG./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono