Ecja 15-minuta në ditë mund të rrisë ekonominë botërore me 100 miliard dollar

15:54 | 07/11/201915:540

Nëse çdo  punonjës  do të vraponte për 15 minuta me shumë çdo ditë, bota mund të shihte një rritje ekonomike prej 100 miliardë dollarësh, sipas një raporti të ri mbi përfitimet ekonomike të një popullate më aktive.

Aktiviteti i rregullt fizik shoqërohet me një mori përfitimesh shëndetësore, duke përfshirë rrezik të zvogëluar  për sëmundje si tensioni i lartë , zemra si dhe përfitimet e shëndetit mendor, të tilla si një ulje e rrezikut të ankthit dhe depresionit, sipas Klinikës Mayo.

Në përgjithësi, këto përfitime shëndetësore përkthehen në ulje te vdekshmërisë dhe sa më shumë njerëz të jetojnë, aq më gjatë mund të punojnë e cila do të rritë forcën e përgjithshme punëtore përveç rezultatit ekonomik, shkruan abcnews.al.

Aktualisht, 30% e popullsisë globale mendohet të jetë fizikisht joaktive, dhe ka 5 milion vdekje të lidhura me pasivitetin fizik çdo vit.

“Provat tregojnë se ne mund të krijojmë shoqëri më të shëndetshme :,tha van Stolk. /abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono