“E paaftë, e dobët, e papërgegjshme”, ambasadori britanik në SHBA kritikon administratën e Trump

11:03 | 07/07/201911:030

Një seri email-esh diplomatike të publikuara në mediat britanike rrezikojnë të cënojnë marrëdhëniet mes Mbretërisë së Bashkuar dhe Amerikës. Bëhet fjalë për email-et e ambasadorit britanik në Uashington, që në mesazhet për qeverinë qendrore në Londër kritikon ashpër administratën e presidentit Donald Trump.

E paaftë, e dobët dhe e papërgjegjshme. Kështu është etiketuar administrata e presidentit Donald Trump nga ambasadori britanik në Uashington, Sër Kim Darroç. Në email-et e tij, diplomati i Mbretërisë së Bashkuar thotë se Shtëpia e Bardhë është “jofunksionale” dhe “e përçarë” nën udhëheqjen e Donald Trump.

Nga ana tjetër, në mesazhet elektronike të publikuara në gazetën “Meill on Sandej”, Darroç nënvizon se edhe vetë presidenti Trump nuk duhet lënë jashtë kritikave. Ministria e Jashtme britanike, duke reaguar e ka cilësuar publikimin e email-eve një veprim dashakeq, por nuk ka kritikuar saktësinë e tyre. Shtëpia e Baradhë nuk u është përgjigjur ende kritikave, por ato mund të vënë në provë atë që njihet si “marrëdhënie e veçantë” mes Shteteve të Bashkuara dhe Britanisë së Madhe.

“Nuk besoj se kjo administratë do të normalizohet, do të jetë më pak e paaftë, më pak e ngathët dhe e pandarë në fraksione”, thotë në mesazhin e tij ambasadori Darroç.

Ai shton se, pavarësisht se Trump u duk më i përulur gjatë vizitës shtetërore në Mbretërinë e Bashkuar, administrata e tij vazhdon të mbetet egoiste dhe e prirur ndaj politikës “Amerika e Para”.

Dallimet mes Shteteve të Bashkuara dhe Britanisë për ndryshimet e klimës, lirinë e medias dhe dënimin me vdekje mund të vihen sërish në dukje, në një kohë kur dy vendet po përpiqen të përmirësojnë lidhjet tregtare që do të jenë në fuqi pasi Britania të dalë nga BE-ja./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono