E mbijetuara e luftës në Kosovë, Mirsade Krasniqi rrëfen tmerrin e përjetuar: Krimet ende te pazbardhura

16:02 | 12/02/202016:020

Mirsade Krasniqi, ishte vetëm 15 vjeç në kohën e luftës.  Për vite me rrallë ajo ka mbajtur shënime  rreth makthit të jetuar nën krismën e armëve në  një moshë delikte, në adoleshencë, dëbimin nga atdheu.

Ajo thotë se nuk ka preferuar deri më sot ta rrëfejë, por  e ndodhur përballë ekspozitës e cila shpreh plagët e luftës e kujton kështu atë kohë.

“Kur më tha hezitova shumë se është një pjesë shumë e ndjeshme e jetës, që hezitoj shumë herë të flas, e kam përjetuar vetë tmerrin dhe e di se…Kam qenë rreth 15 vjeç. Të gjithë u bëmë gra në shami në kokë, që të mos biem në sy, të ulnim kokën. Ka qenë pjesa më e dhimshme e jetës sime”, thotë ajo.

Ajo çfarë kujton nga lufta Mirsade,  është fytyra e prindërve të saj  të cilët e gdhinin ditën mbi kokat e 6 fëmijëve.

“Ne jemi nisur për të ardhur në Shqipëri, dhe përpara fshatit ishte autokolona e ushtrisë serbe dhe ka filluar të gjuajë. Gjatë rrugës na kanë kthyer, kemi ndenjur 7 ditë në një fshat të Gjakovës. Pastaj na kanë kthyer në shtëpi, sepse NATO vazhdonte t’i gjuante ushtrisë serbe. E kujtoj me shumë dhimbje fytyrat e pridërve. Sa herë na ka dalë gjumi natën, i kemi parë mbi kokat tona”, shprehet ajo.

Vëgimet, kujtimet dhe rrëfimet e asaj kohe , ajo i gërvisht edhe pse i shkaktojnë dhimbje. Por ajo është e bindur se rrëfimi ëshët çlirim. Ato i ka përmbledh edhe një libër dedikuar gruas.

E cilëson veten me fat , ku nga lufta familja e saj nuk pati humbje njerëzore, siç i ka ndodh miqve të saj Marside Krasniqi thotë se numri i grave e vajzave të përdhunuara në kohen e luftës është shumë i madh, shumë pak prej tyre janë bërë publike, për shkak të mentalitetit.

Kësaj here ajo i sjell në formë artistike disa copëza historish dedikuar femrës, por ajo pranon se po punon për një libër bazuar në dëshmi dhe dokumente për gratë e dhunuara gjatë luftës. Ambasada e Kosovës në  Tiranë dhe  Muzeu Historik  organizuan ekspozitë fotografike ku dëshmohen plagët e luftës në kuadër të 12 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës. /abcnews.al

 


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono