E kërkonte Britania, Gjykata e Durrësit vendos ekstradim

17:30 | 15/04/201917:300

I riu që akuzohet për vrasjen e punëdhënësit të tij në Angli do të ekstradohet. Gjykata e Durrësit e mori vendimin pavarësisht pretendimeve të avokatit të Elton Sefës, i cili tha se klienti i tij nuk mund të kthehet mbrapsht sepse është i diagnostikuar me probleme të shëndetit mendor.

Gjykata e Shkallës së Parë në Durrës vendosi të ekstradojë drejt Anglisë Elton Sefën, 23 vjeç, i shpallur në kërkim ndërkombëtar pasi akuzohet për një vrasje në atë shtet. Arsen Çaushaj, avokati mbrojtës i 23-vjeçarit, kërkoi pezullimin e vendimit duke vënë para gjykatës dhe prokurorit Ilir Turja dokumente që vërtetojnë se i riu ka diagnozën, çrregullim psikotik.

Kur ai u kthye nga Anglia u shtrua ne spitalin psikiatrik në Tiranë. Por këto dokumente nuk u morën  parasysh as nga prokuroria dhe as nga gjykata.

“Më kanë paraqitur një akt shkresor që shtetasi Elton Sefa ka qenë i shtruar në spitalin psikiatrik në Tiranë, për një periudhë më shumë se dy javore. Është ekzaminuar nga mbi 7 ekspertë shqiptarë, të cilët kanë përcaktuar se ai është një person që vuan nga shqetësime psikike mendore dhe nuk kupton realitetin në të cilin ndodhet”, tha avokati Arsen Çaushaj.

Babai i 23-vjeçarit kuksian tregon vuajtjet e të birit në Angli, i cili akuzohet për vrasjen e 47-vjeçarit John Woodward në 17 Prill të 2018.

“Ka qenë punëtor. Ka ik se ka qenë pa letra. Kështu akuza që thotë prokurori Ilir Turja”, tha Babai Elmi Sefa

Gjykata e Durrësit nuk pranoi kërkesën e mbrojtjes për ekzaminim ligjor, por familja dhe avokati do vazhdojnë betejën ligjore për të anuluar vendimin e ekstradimit drejt Anglisë./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono