Turqia bombardon pozicionet e kurdëve në Siri: Nis lufta për “lindjen e Eufraftit”

09:29 | 08/10/201909:290

Ashtu siç ishte paralajmëruar, Turqia ka nisur përgatitjet për të nisur ofensivën në veri në lindje të Eufratit në Siri duke bombarduar sëfundmi pozicionet kurde në këtë zonë.

Siç raportojnë mediat e huaja, avionët turq kanë fluturuar mbi Sirinë e veriut duke bombarduar pozicionet e kurdëve pranë Raqqas, dikur kryeqyteti i të ashtuquajturit Shteti Islamik.

Në një postim në Twitter, miunistria e Mbrojtjes e Turqisë, theksoi se ata do të bënin çdo gjë për të siguruar stabilitetin e kufijve të vendit.

Operacioni ushtrisë turke nis pas tërheqjes së trupave të fundit amerikane nga zona, të cilët shërbenin si një garanci për kurdët se nuk do të sulmoheshin. /abcnews.al/

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono