E ardhmja e Memës te Tirana, gjithçka në dorë të Refik Halilit

12:46 | 24/10/201912:460

Trajneri i Tiranës, Ardian Mema, ndodhet në pozita të vështira pas humbjes në Superiore me Bylisin. Klubi kryeqytetas është i pakënaqur nga rezultatet, por shkarkimi pengohet nga aspekti financiar.

Në diskutim ka qenë të paktën që prej javës së dytë. Ardian Mema dhe presioni për t’u shkarkuar mbetet një binom i pandarë, gjendje që duket se do të marrë fund me vendimin që pritet nga presidenti Refik Halili.

Humbja në fushën e Bylisit e rëndoi edhe më shumë situatën dhe burime në klubin bardheblu bëjnë me dijë për Abc News se po mendohet që trajneri të zëvendësohet nga Bledar Devolli, drejtuesi i Tiranës U19, dhe ish-trajner i Kastriotit në gjysmën e dytë të sezonit të kaluar.

Përpara emrit të Devollit, te kryeqytetasit u diskutua kandidatura e Julian Ahmatajt, ish-trajner i Luftëtarit vjet dhe po ashtu ish-teknik i Kamzës dy edicione më parë. Sipas burimeve në klub, Mema nuk është shkarkuar së pari për shkaqe financiare, pasi presidenti do të ishte i detyruar ta paguante sipas kontratës, diçka jo e lehtë për vetë situatën e borxheve që ka Tirana.

Pozitat e trajnerit u forcuan në javët e para të Superiores, kur u arritën tri fitore në 4 ndeshje. Gjithçka nisi të përkeqësohej me humbjet ndaj Kukësit e Partizanit, po ashtu edhe nga barazimi në Vlorë me Flamurtarin.

Madje, burimet në klub shprehen se Mema u largua pas disfatës në derbi dhe ishte vetë presidenti Halili që i shkoi në shtëpi duke e ftuar që të kthehej. Tirana vazhdimisht ka pasur paqëndrueshmëri me stolin dhe që nga viti 2015-të në detyrë kanë qenë 4 trajnerë.

Ilir Daja u shkarkua në nëntor 2016, pas një viti në detyrë. Pasardhësi i tij, Mirel Josa, u largua në fund të sezonit, kur ekipi ra nga Superiorja. Në vend të tij erdhi në qershor 2016 braziliani Ze Maria, që drejtoi bardheblutë në Kategorinë e Parë, por u largua në tetorin e vitit të kaluar, i zëvendësuar pikërisht nga Mema. /ABC NEWS 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono