Dy javë pas tërmetit, banorët e strehuar në kishë: Askush nuk ka ardhur të interesohet

18:35 | 10/12/201918:350

Dy javë pas tërmetit të 26 nëntorit, ende nuk ka një zgjidhje për banorët e lagjes nr. 4 në Laç.

Janë me dhjetëra banorë, të cilët prej 14 ditësh vijojnë të strehohen në kishën e qytetit, pasi banesat e tyre janë të pabanueshme. Gazetari Juxhin Mustafaraj ndodhej në çadrën e improvizuar, ndërsa banorët shprehen se askush nuk ka ardhur të interesohet.

Nuk kam ku të shkoj deri sa të ketë një zgjidhje. Kam 2 invalidë brenda. Fëmijët kanë filluar shkollën dje këtu. Lagjia 4 pothuajse është e pabanueshme. Bashkia nuk ka ka kontaktuar, askush përvece kisha, na ka dhënë për të ngrëmë”, thotë një banore.

Ndërsa të njëjtin shqetësim ndan edhe një tjetër qytetare, e cila mes të tjerash kërkon rrugëzgjidhje.

Unë ushqime nuk kam marrë fare. Nga kisha dua ti falenderj shumë, edhe vullnatarët e kanë dhënë maksimumin e vet. Por duhet të na japin një rrugëzgjidhje, nuk kam ku të shkoj. Kam jetuar 22 vite jashtë shtetit, por si këtu nuk kam parë”, tha ajo./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono