Durrës, të hënën samiti mes kryeministrave të vendeve të Ballkanit Perëndimor

18:28 | 26/08/201818:280

Një vit nga takimi i parë, të hënën e 26 Gushtit kryeministrat e vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe Komisioneri për Politikat Evropiane të Fqinjësisë dhe Negociatat e Zgjerimit, Johannes Hahn do të takohen sërish në ambientet e vilave qeveritare në Durrës.

Samiti nis në orën 10:00, ndërsa në fokus do të jenë krijimi i një vizioni të përbashkët mbi strategjinë e integrimit europian, zbatimin dhe Fuqizimin e Zonës Ekonomike Rajonale; marrëveshjen për komunikimet Roaming si dhe fillimin e negociatave për marrëveshjet e njohjes reciproke të kualifikimet akademike dhe profesionale.

Ardhja e delegacioneve është parashikuar për në orën 09.40 dhe pas fotos familjare pritet të fillojë sesioni i samitit, i cili është parashikuar që të vijojë të paktën dy orë. Rreth mesditës është parashikuar një konferëncë për shtyp me gazetarë vendas dhe të huaj. Zhvillimet kryesore të këtij samiti do të përcillen drejtpërdrejt edhe nga ekrani i ABC News./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono