Durrës, anija arratiset nga porti pa marrë lejen e autoriteteve

10:05 | 07/07/2018

Një anije siriane, e cila është larguar nga porti i Durrësit pa lejen e autoriteteve ka ngritur dyshime për ngarkesën e saj. Autoritetet kufitare shqiptare kanë njoftuar homologët italianë dhe ata kroatë për ta ndaluar anijen.

Një anije tregtare siriane e ngarkuar me 500 tonë kripë u largua nga porti i Durrësit rreth orës 02:00 të mëngjesit të së shtunes pa marrë leje nga autoritetet portuale.

Ajo kishte sjellë nga Egjipti 6 mijë tonë kripë për llogari të një biznesi në Durrës. Por pasi u shkarkua sasia prej 5500 ton kripë pati mosmarrëveshje midis subjektit pritës dhe transportuesit.

Biznesmeni shqiptar pretendoi se sasia prej 500 ton kripë ishte lagur dhe nuk u bë shkarkimi i mallit.

Anija “SEASCANER” kishte 3 ditë që ishte ankoruar në radën e portit pasi nuk kishin përfunduar proceduarat për të depozituar ngarkesën në hambar.

Por pas konfliktit midis palëve, anija doli nga kalata ku shkarkoi mallin në radën e jashtme të portit
Ky largim pa njoftuar ka ngritur ndryshime se çfarë ka pasur tjetër në bordin e saj përveç ngarkesës së deklaruar.

Sipas informacioneve më të fundit, anija është identifikuar në ujërat kroate dhe autoritetet kufitare shqiptare i kanë kërkuar homologëve kroatë dhe atyre italianë të ndalojnë këtë mjet./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono