Duka: T’i japim kohë Panucci-t, sukses në Izrael

17:22 | 12/09/2018

Christian Panucci ka kohë të paktën deri në ndeshjen e ardhshme të Ligës së Kombeve në Izrael. Presidenti i Federatës, Armand Duka, i del në krah trajnerit të kombëtares, edhe pse shprehet i pakënaqur me paraqitjet e deritanishme.

Goditjet kanë qenë radhazi.

Tepër të forta edhe për një njeri që di t’i përmbajë emocionet, si presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, që padyshim nuk është ndier aspak mirë me 4 humbjet e kombëtares në 4 ndeshjet e fundit.

Gjithsesi, ai ka vendosur të presë dhe t’i japë kohë trajnerit Kristian Panuçi, duke dalë me deklaratë zyrtare në profilin e tij në Facebook.

“Një humbje nuk duhet trajtuar si një tragjedi. Patëm mundësitë tona por nuk i shfrytëzuam, ashtu sikurse edhe difektet, që jam i bindur se trajneri i ka pikë referimi.

Jemi në gjysmë të rrugës, me pikë të barabarta me rivalin. Na pret në tetor një transfertë e vështirë në Izrael. Të gjithë ne, duhet t’i japim kohën e mjaftueshme trajnerit për të bërë ndryshimet dhe reflektimet e duhura në skuadër.

Koha e llogoreve nuk vlen për askënd. Kritikat jane normale për një skuadër kur ajo humbet. Por kur këto bëhen për interesa jo sportive, nuk i shërbejnë askujt”.

Ky qëndrim i presidentit ishte i pritshëm dhe u lajmërua një ditë më parë nga ABC News, pas informacionit të marrë nga burime të besueshme në Federatë.

Duka i ka qëndruar shumë pranë Panucci-t dhe kombëtares, duke e vizituar shpesh në seancat stërvitore, dhe duke i dalë në krah vazhdimisht, përkundër kritikave të shpeshta.

Fillimi i italianit me ekipin përfaqësues u duk pozitiv, me rezultate ndaj Lihtenshtajnit e Maqedonisë, lojra të mira ndaj Spanjës e Italisë, dhe me fitore në Turqi.

Gjithsesi, viti 2018 ka qenë negativ në çdo aspekt, me përjashtim të fitores ndaj Izraelit për Ligën e Kombeve.

Duka vazhdimisht është mburrur se ka gabuar vetëm një herë me trajnerët e kombëtares, me holandezin Arie Hahn.

Nuk dihet nëse po mendon se ky me Panuçin mund të jetë gabimi i tij i dytë./abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono