Duka në ethe për pasardhësin e Panuçit

18:00 | 19/11/2018

Kombëtarja mund të drejtohet nga një trajner shqiptar, pas shkarkimit të pritshëm të Panuçit. Federata Shqiptare dëshiron të ulë kostot, ndërsa presidenti Duka mbetet i pavendosur.

Besohet se është në një nga pozicionet më të vështira. Armand Duka nuk pati dëshirë të flasë me askënd, ndërsa kombëtarja shqiptare pësoi humbjen më të rëndë të kohëve të fundit. Jo, komunikim me mediat, dhe madje nuk iu përgjigj as telefonatës apo mesazheve të ish-trajnerit të kombëtares, Xhani De Biazi. Numri 1 i Federatës shpresoi se me përzgjedhjen e Kristian Panuçit, siguroi vazhdimësinë pas suksesit në Europian, por nuk e pati imagjinuar se koha për ta shkarkuar do të vinte kaq shpejt. Disfata 0-4 në “Loro Boriçi” nuk i ka lënë rrugë tjetër, ndonëse ai nuk ka dashur të komentoi apo të reagojë.

Momenti duket se ka ardhur për një trajner shqiptar, ndonëse nuk dihet nëse ky do të jetë Bledar Kola, i përfolur në mediat e shkruara, Besnik Hasi si kandidat i kahershëm, apo ndonjë trajner i Superligës, si Ilir Daja. Burime në Federatë bëjnë me dijë se Duka është i shqetësuar sepse nuk mund të gjenden trajnerë të huaj të mirë në këtë moment, por sidomos për arsye financiare.

Një trajner shqiptar mund të kushtontë disa herë më lirë. Po ashtu, kreu i FSHF-së nuk dëshiron të nxitohet, ndërsa Bledar Kola punon zv. trajner, siç ka qenë më parë edhe Panuçi, ndërsa Hasi ka disa kohë pa skuadër. Përsa i përket Panuçit, burimet e mësipërme theksuan se presidenti u përpoq deri në fund për të qenë në krah të trajnerit, por duket se kjo mbështetje tashmë nuk mund të vazhdojë. Konfliktet dhe ftohja e italianit me lojtarët janë një arsye madhore, sidomos me disa nga futbollistët kryesorë të kohës së De Biazit. Po ashtu, trajnerë të njohur shqiptarë, disa herë kanë theksuar se Panuçi ka qenë konfuz në zgjedhjet e tij.

Kritikat kanë qenë të forta kur Panuçi, lojtarë si Lilaj apo Kaçe fillimisht i ka lënë jashtë grumbullimit, ndërsa më pas i ka thirrur për arsye dëmtimesh, dhe i ka aktivizuar si titullarë apo si zëvendësues./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono