Duhej të shkonte te Papa, por harroi një shkronjë

21:00 | 27/05/2019

Udhëtimi i një 81-vjeçari britanik për të parë Papën mori rrugën e gabuar dhe gjithçka ndodhi prej një shkronje.

Është kjo historia e të moshuarit, identiteti i të cilit, nuk është bërë publik. Ai u nis nga shtëpia e tij në Newcastle dhe në vend që të shkonte në kryeqytetin italian, përfundoi në një zonë në Gjermani.

Shkak u bë sistemi i navigimit. Gabimisht 81-vjeçari kishte futur detajet e një zone në Gjermaninë perëndimore, të quajtur Rom. Kjo ishte dhe ngatërresa e të moshuarit, pasi për të shkuar në kryeqytetin italian ai duhet të shtonte edhe shkronjën “e”.

Pasi sistemi i navigimit i tregonte se kishte arritur në destinacion, 81-vjeçari ishte çuditur edhe më shumë. Doli nga makina dhe shikonte i habitur për ndërtesat e vjetra dalluese të Romës, siç është Koloseu, të cilat nuk i gjente dot.

Në një përpjekje për t’u larguar nga aty, 81-vjeçari harroi të shtypte frenat e dorës dhe goditi tabelën rrugore ku çuditërisht për të ishte shkruajtur Rom.

Policia gjermane nisi të hetonte ngjarjen dhe zbuloi që i moshuari ndodhej 900 kilometra larg destinacionit të tij. Fatmirësisht për të edhe pse ngatërroi rrugën, e gjithë ngjarja i kushtoi vetëm dy orë nga rrugëtimi i tij për të parë Papën./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono