Drejtuesja e parë grua e BQE, Lagarde, akuza Gjermanisë dhe vendeve të ulëta për klimën

13:32 | 02/11/201913:320

Në ditët e para në postin e saj si drejtoreshë e Bankës Qendrore Europiane, Kristin Lagard, akuzoi Gjermaninë dhe disa Vende te Ulëta se nuk investojnë sa duhet për sa i përket mbrojtjes së klimës.

Aktivistët e shoqërisë Atak i kanë kujtuar prioritetet e tyre: Jemi solidarë me Të Premten për të Ardhmen –  lëvizja kërkon që politika e blerjes së aksioneve të jetë më transparente si dhe ndërrimin e drejtimit. Objektivat duhen vendosur duje filluar nga mbrojtja e ambjentit.

Një prioritet i deklaruar dhe nga ish drejtoresha e Fondit Monetar ndërkombëtar gjatë fjalës së saj në parlamentin europian. Tashëm drejtoreshë e Bankës Qendrore Europiane, Kristin Lagard u shpreh se ndryshimi klimatik mbetet një nga sfidat globale më urgjente me të cilën duhet të përballet shoqëria e sotme. Ajo shtoi se mendimi i saj personal ishte se cdo institucion duhet të ketë si mision rrezikun që vjen nga ndryshimet klimatike dhe mbrojtjen e ambjentit.

Lagard kërkon më shumë përpjekje nga ato vende të zonës euro që mund t’ia lejojnë vetes: Vendet , sidomos ato që kanë fonde në buxhet, nuk kanë bërë aq sa duhet si për shembull vendet e ulëta, Gjermania dhe vende të tjera në botyë

Si rregull zyrtarët e bankës qendrore europiane shmangin shqiptimin e emrave të vendeve nëpër deklarata publike, dhe për këtë arsye qeveria gjermane nuk reagoi mirë ndaj kësaj akuze.

Ministri i jashtëm gjerman Olaf Shëlz u shpreh se të dhënat për investimet e qeverisë gjermane për dhjetëvjecarin e ardhshëm, ku përfshihet dhe marrëveshja për klimën, flasin për 550 miliard euro. Një shumë e madhe kjo.

Shëlz theksoi se asnjë qeveri gjermane nuk ka investuar më shumë. /abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono