Drejtorët sportivë janë pjesë kyçe e klubeve të futbollit

19:12 | 06/12/2017

Dobësia më e madhe e klubeve shqiptare të futbollit, është mungesa e drejtuesve të licensuar sportive. Gjendja mund të quhet e vështirë, ndërsa 20 prej tyre po përgatiten të licencohen, në kursin e Federatës Shqiptare të Futbollit.

Do të jenë ata që do ndryshojnë futbollin shqiptar.
Jo futbollistë, trajnerë apo presidentë, por përfaqësues të një pozicioni tjetër kyç të klubeve, drejtorët sportivë.
Një faktor i rëndësishëm i dështimeve të strategjive të këtyre klubeve është mungesa e drejtuesve kompetentë, ndaj në Federatën Shqiptare të Futbollit po përpiqen të përmirësojnë diçka, me anë të kursit kualifikues.
Shefi i sektorit teknik, Astrit Maçi, tregon për ABC News rëndësinë e kursit.
Për momentin, gjendja mund të quhet dramatike, pasi më shumë se gjysma e klubeve të dy kategorive kryesore, nuk kanë drejtues të licensuar.
Në shumë klube të botës, sidomos në Angli, Gjermani apo Francë, nuk janë presidentët protagonistët kryesorë, por pikërisht shefat ekzekutivë./abcnews.al
Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono