Drejtësia amerikanë ndalon vendimin e Trump për planin “Dreamer’

13:16 | 10/01/2018

Vendimi i administratës Tramp për t’i dhënë fund programit që mbron 800 mijë personat që kanë mbërritur në territorin amerikan si fëmijë të prindërve emigrantë të paligjshëm, ëhstë bllokuar përkohësisht nga drejtësia amerikane.

Drejtësia amerikane ka bllokuar përkohësisht vendimin e administratës Trump për ti dhënë fund programit që mbron, ëndërrimtarët, thënë ndryshe 800 mijë personat që kanë mbërritur që fëmijë në territorin amerkanë. Fëmijë të prindërve emigrantë të paligjshëm. Gjykatësi Uillian Alsao pranoi kërkesën për të ndaluar urdhërin e presidentit amerikan deri sa të zgjidhen të gjitha çështjet gjyqësore që lidhen me këtë program.

Presidenti amerikan pret që vendimi i tij të ekzkutohet deri në 5 mars, por vendimi më i fundit i gjykatës amerikane përfaqëson një goditje të fortë ndaj kreut të Shtëpisë së Bardhë për sa i përket emigracionit, duke lënë në fuqi normat e presidencës Obama.

Ndërkohë që në planin politik është zhvilluar takimi i parë mes demokratëve dhe republikanëve për këtë temë dhe sipas shtëpisë së bardhë, rezultati ishteshumë pozitiv. Përplasja mes tyre qëndorn tek synimi i Trump për t’i dhënë fund programit të Obamës për emigrantët dhe për të ndërtuar murin me Meksikën. dy pika këto të kundërshtuara shumë fort nga demokratët amerikanë./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono