Drafti i ministrave të Unionit, Bloomberg: BE do të hapë negociatat me Shqipërinë

14:38 | 30/09/201914:380

Bashkimi Evropian mund të autorizojë fillimin e negociatave zyrtare të pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut më 15 tetor i bindur se perspektiva e anëtarësimit në Union do të ndihmonte në përafrimin e mëtejshëm të rajonit të trazuar të Ballkanit drejt Perëndimit. Kështu shkruan agjencia ekonomike e lajmeve Bloomberg.

Bashkimi Evropian ka të ngjarë të autorizojë fillimin e negociatave zyrtare të pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut muajin e ardhshëm. Lajmi është bërë publik nga e përditshmja amerikane “Bloomberg”.

“Në dritën e përparimit të arritur në reformat”, mbledhjet e ministrave të Bashkimit Evropian në Luksemburg në 15 tetor do të vendosin “të hapin negociatat e pranimit” me qeveritë në Tiranë dhe Shkup, sipas një draf-komunikate të tyre që ka qarkulluar të Premten dhe është parë nga Bloomberg.”

Ndërsa formulimi mund të ndryshojë ende, një draft i mëparshëm, i parë gjithashtu nga Bloomberg, nuk përfshin rekomandimin për të filluar bisedimet-shkruan Agjencia e lajmeve Bloomberg, sipas të cilës një shtytje e ngjashme për të hapur negociatat e anëtarësimit dështoi në qershor, pasi vende si Franca, Holanda, Gjermania dhe Danimarka refuzuan. BE është e lodhur nga dështimi i disa kombeve të Europës Lindore që iu bashkuan bllokut në vitin 2004 për shtetin e së drejtës dhe luftën kundër korrupsionit. Prandaj sot ata janë të kujdesshëm të pranojnë anëtarët e rinj në klubin më të madh tregtar në botë, ku njerëzit, mallrat dhe shërbimet mund të lëvizin lirshëm”-shkruan Bloomberg. /ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono