Dosja “Babale” në gjykatë, Salianji: Rama përdor dëshmitarë të sajuar

13:27 | 12/04/201913:270

Është zhvilluar sot seanca e parë mes të pandehurve dhe ish-deputetit demokrat Ervin Salianji për dosjen Babale. Në një deklaratë për mediat jashtë gjykatës ish deputeti demokrat tha se nuki mund të qëndronte në sallë pasi Rama ka përdorur dëshmitarë të sajuar.

Salianji: “Nuk mund të vazhdoja të dëgjoja dhe shokët e tjerë të Ramës ky ishte një rast tjetër i shokëve të Ramës që ka përdorur dëshmitarë të sajuar, sapo filloi të merrte fjalën ishte parashtrim i gjatë i Prokurorisë.

Gjatë gjithë kohës jam në funksion publik shpresoj të vijë një ditë që forca e ligjit të jetë sa forca krimit të organizuar.

Prokurorët sot duhet të ishin në krahun tonë duke denoncuar, ose marrë të pandehur Agron Xhafajn si trafikant droge për një vepër të re që ishte këtu. Aty me prokurorët ishin dhe avokatët e tij. Është proces i montuar, i kërkova prokurorëve në sallë atë që kam kërkuar me shkresë  e publikisht të marrin në arrest për dëshmi të rreme Alfred Nushin. Të dy kanë deklaruar që nuk e njohin Alizotin dhe janë kapur qartë në përgjime duke i dhënë para Alizotit.

Jo vetëm nuk më intimidojnë dot por më nxisin më shumë për të kryer atë që pakush beson se politika është mision dhe të mbrojë interesin publik. Unë e kammbrojktur duke futur në burg vëllain e ish ministrit.

Sot duheshin marrë të pandehur të dy prokurorët. Do kemi surpriza të tjera nuk është çështje që është mbyllur në 3-4 muaj përgjime nuk ka gjetur një kontakt.

Prokuroria duhet të provojë fajësinë time të mos kalojë fare në seancë se nuk ka vepër penale dhe asnjë provë, ka vetëm indicie telefonata apo thirrje hyrëse që Veliu më ka bërë mua si Babalja.

Kjo është një rrugë e pisët që ndjek Prokuroria në shërbim të qeverisë për të intimiduar këdo që denoncon”. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono