“Dosja 339” ish-drejtori i burgjeve Arben Çuko sërish te Krimet e Rënda

10:34 | 11/06/201910:340

Dërgohet për gjykim një pjese tjetër e dosjes 339, me 6 të pandehur. Në Gjykatën e Krimeve të Rënda do të jetë sërish ish-drejtori i burgjeve Arben Çuko shoferi i tij Qerim Musha, Fatos Llatfiu, Denis Llatfiu, dhe dy të tjerë. Ish-deputeti i partisë Socialiste u arrestua në tetor të vitit të kaluar në kuadër të operacionit “Volvo 4”.

Sipas përgjimeve të bëera publike, ish-deputeti Çuko, kishte folur në celular me Jasin Avdylin për të bërë trasferimin e një të burgosuri nga burgu i Bradasheshit në atë të Fierit. Ndërsa organi i akuzës e ka hetuar atë edhe për korrupsion pasi dyshohet se në periudhën kur ka qenë Drejtor i Përgjithshëm i burgjeve Çuko merrte para nga të dënuarit për të lejuar celularë brenda qelive.

Krimet e Rënda e kanë dërguar deri në 74 numrin e personave të cilët janë marrë nën hetim dhe shifër kjo që mund të rritet. Të pandehurit e kësaj dosjeje do të përballen në gjykatë me akuzat “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve, trafikim i narkotikëve, në kuadër të grupit të strukturuar kriminal”,  “Pastrimi i produkteve të veprës penale”, “Korrupsioni pasiv” dhe “Ushtrimi i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike.

/ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono