“Dosja 339/1”, Xhafaj kritika Arta Markut: Është absurde…

22:00 | 05/06/201922:000

Anëtarët socialistë të Komisionit të Ligjeve propozojnë masa ndëshkimore shtesë për prokurorët që nxjerrin sekretin hetimor. Gjatë diskutimit për veprimtarinë e prokurorisë së përgjithshme në vitin 2018, ish-ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj kritikoi kryeprokuroren e përkohshme Arta Marku se po zvarrit çështje sensitive.

Socialistët në Komisionin e Ligjeve kanë qenë një zëri se nxjerrja e sekretit hetimor është një çështje shqetësuese në organin e akuzës. Gjatë diskutimit  të projektrezolutës vjetore për  vlerësimin e veprimtarisë e Prokurorisë së Përgjithshme për vitin 2018 ata propozojnë të merren masa shtesë veç përcaktimeve të parashikuara në Kodin Penal për prokurorët që nuk respektojnë ruajtjen e sekretit në fazën e hetimit.

Ish-ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj, veç shqetësimit për këtë heshtje nuk i kursen kritikat për Prokuroren e Përkohshme të Përgjithshme dhe për mënyrën sesi po e drejton ketë institucion. Rezoluta u miratua ne komisionin e ligjeve dhe do t’i kalojë Kuvendit për votim./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono