Dorëzimi i mandateve, Nishani: Opozitën e ndihmuan ndërkombëtarët

21:18 | 06/03/2019

Kreu i Këshillit Kombëtar të PD-së, Bujar Nishani, nga studioja e emisionit “Byro Politike”, tha se ndërkombëtarët e kanë ndihmuar opozitën në vendimin e djegies së mandateve.

Arian Curi: Çfarë strategjia ka PD që të bindë ndërkombëtarët që të lëshojë prova? Çfarë do bëjë PD që t’i bindi njerëzit që realisht ka shpresë?

Bujar Nishani: Kjo e fundit është sfida kryesore dhe kjo është e vërtetë dhe ne nuk duhet të vrasim shumë mendjen por duhet t’u japim këmbëve dhe të krijojmë komunikim me njerëzit. Është sfidë më vetë dhe është e vërtetë.

Për pyetjen e parë Kryeministri është i izoluar nga ndërkombëtarët. Kryeministri nuk është pritur në asnjë kancelari të rëndësishme në mandatin e dytë  dhe nuk është pritur në asnjë vizitë të rëndësishme.

Opozitën në këtë vendimmarrje e ka ndihmuar komuniteti ndërkombëtar. Opozita për fatin e keq nuk pati mundësi që të provonte me prova dhe fakte banditizmin që u bë me votën. Bandat kriminale ishin nën ombrellën e policisë.

Mimoza Koçiu: Çfarë po bëni me ndërkombëtarët?

Bujar Nishani: Ju jeni njerëz të medias dhe keni goxha eksperiencë dhe kur them njerëz të medias dhe jeni njerëz që e laboroni jetën politike. Ka një dalim mes qëndrimit diplomatik, deklaratës diplomatike dhe qëndrimeve të tjera. Ju e dini shumë mirë që media prestigjoze përzgjedhin opinionet e politikbërësve. Zëri i Amerikës përcjell zërin e Kongresit Amerikan. Deutsche Welle përcjell opinionin e Gjermanisë.

Ne duhet të kalkulojmë se qëndrimet diplomatike se ka nga ata që  janë formale. Këto që unë përmenda janë publike të gjitha. Raporti më i fundit që u lëshua ishte se Shqipëria është vendi më i korruptuar në Ballkan. Ata u thonë shqiptarëve se e kuptoni se ku jeni?!

Juli Xhokaxhi: Po vijnë zgjedhjet e  30 Qershorit, nuk do keni kohë…

Bujar Nishani: Ju kujtohen zgjedhjet e parakohshme në Bashkinë e Kavajës që Rama thoshte se nuk shtyhen dhe u shtynë dhe thjesht e risolla në vëmendje të opinionit. Do ta vendosë populli nëse do shkojmë në zgjedhje apo jo. PD ka shkuar tek populli.  Opozita sot nuk kërkon pushtet , nuk po kërkon ikni ju nga zyra të vijmë ne në zyrë. Opozita po kërkon ore zotëri krijoni ambientin normal për të garuar.

Juli Xhokaxhi: Zgjidhet vetëm me qeveri teknike?

Bujar Nishani: Kryetari i partisë po merr një tur për të zgjidhur të gjitha dilemat. Nuk e zgjidh si mekanizëm shabllon qeveria. Por ajo që e zgjidh është vullneti politik./abcnews.al


<iframe width=”560″ height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/mNL6MENmzxE” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen></iframe>


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono