Dorëheqja e Shpend Ahmetit nga VV mund të sjellë zgjedhje të reja në Prishtinë

13:06 | 12/03/2018

Nëse elekorati i Lëvizjes Vetëvendosje mbledh rreth 20 për qind të firmave, për të kërkuar dorëheqjen e Shpend Ahmetit si kryetar bashkie i kryeqytetit, në Prishtinë shumë shpejt mund të ketë zgjedhje të reja lokale.

Mediat kosovare shkruajnë se pas dorëheqjes nga Lëvizja Vetëvendosje, Shpend Ahmeti, mund të mos jetë më kryetar i bashkisë së Prishtinës. Kjo mund të ndodhë nëse elektorati i Vetëvendosjes, mbledh 20% të firmave për të kërkuar dorëheqjen meqënëse nuk është më pjesë e partisë.

Disa ditë më parë me anë të një deklarate për mediat, Ahmeti shprehej se kohët e fundit kishte kuptuar shumë gjëra për ëvizjen që më parë nuk I dinted he se arsyet për të cilat ishte bërë dikur pjesë e lvizjes tashmë nuk ekzistonin më.

Pjesa më e madhe e ish kolegëve të tij të partisë shprehen për mediat në vend se Ahmetiti nuk mund ti mohohet kontributi por ka qenë lëvizja vetëvendosje ajo që e solli në krye të Bashkisë së Kryeqytetit.

Analistët në vend vlerësojnë se SHpend Ahmeti duhet të japë dorëheqje nga posti i kryetarit të bashkisë pasi duke humbur pjesën më të madhe të mbështetjes e ka të pamundur të punojë në interes të qytetit. /abcnews.al

 
Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono