Donald Tusk të premten pret Ramën në Bruksel

12:02 | 12/07/2018

Presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk, do të presë nesër në Bruksel kryeministrin shqiptar, Edi Rama. Takimi do të zhvillohet në Këshillin e Ministrave të Bashkimit Europian. Ky takim është i një rëndësie të veçantë dhe vjen 2 javë pas vendimit të Këshillit Europian për hapjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë në Qershor 2019.

Po ashtu javën tjetër në Tiranë mbërrin për një vizitë zyrtare një tjetër eksponent i lartë i Bruskelit, komisioneri për Zgjerimin dhe Fqinjësinë e Mirë, Johanes Hahn. Kjo vizite do të jetë pjesë e një turi ballkanik që nis me Maqedoninë. Komisioneri Hahn do të diskutojë me autoritetet në të dy vendet mbi hapat që do të ndërmerren gjatë muajve në vazhdim për përgatitjen e hapjes së negociatave Qershorin e ardhshëm./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono