Dominim absolut i Liverpool, i pari edhe në statistikën e veçantë

12:51 | 20/01/202012:510

Liverpool ka një potencial të jashtëzakonshëm dhe Jurgen Klopp po ia del për mrekulli të drejtojë ekipin drejt lojës së bukur, fitoreve dhe trofeve. “The Reds” janë skuadra më e fortë në planet për momentin, por jo vetëm kaq.

CIES Football ka bërë një studim rreth skuadrave më të buta në 25 kampionate europiane. Përveç dominimit në Premier dhe Europë, Liverpool është edhe skuadra që ka bërë më pak faulle se të tjerat.

Vetëm 8.14 faulle për ndeshje kryejnë kampionët e Europës dhe botës. Tre ekipe angleze renditen në dhjetëshen e parë dhe fakti që arbitrat në ishull nuk preferojnë të ndalojnë shpeshherë ndeshjen (20.4 ndalesa mesatarisht për ndeshje krahasuar me 27.2 në kampionat e tjera), ka efektin e vet.

Danezët e Silkeborg dhe gjermanët e Hamburger plotësojnë treshen e parë, ndërsa në dhjetëshe ka edhe emra si Bayern Munchen, Celtic dhe PSV. Në Serie A është Napoli ekipi që shkakton më pak faulle me një mesatare prej 11.89 për ndeshje. /abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono