Dokumentat e periudhës italiane që ruhen ASH të aksesueshme online

15:26 | 11/04/201815:260

Tashmë studiuesit shqiptarë dhe të huaj  dokumentat që lidhen me praninë ushtarake italiane në Shqipëri gjatë luftës, të ruajtura në Arkivin Qendror Shtetëror të Tiranës mund të aksesohen online. Digjitalizimi i tyre është kryer fal marrëveshjes mes arkivit te shtetit dhe projektit të Puglias.  Në konferencën “Lufta e madhe dhe shprehjet e konfliktit politik mbajtur në Tiranë  u prezantuan  rezultatet e regjistrimit, blerjes dhe katalogimit dixhital të burimeve dokumentare të ruajtura në Arkivin Qendror Shtetëror të Tiranës. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono