“Dogana pa letra”, Denaj: Ky proces përafron ligjin doganor me atë të BE

11:10 | 22/05/201911:100

“Dogana pa letra” është shërbimi më i ri doganor në vendin tonë, proces i cili u prezantua gjatë së mërkurës nga ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj. Në fjalën e saj ministrja Denaj theksoi se ky proces përafron ligjin doganor me atë të BE-së dhe bën të jemi më avangardët në rajon.

“Jemi sot për të inauguruar një proces të rëndësishëm, proces pa letra në shërbimin doganor. Ka një procedurë që përafrohet me procedurat e BE kur vjen qasja ndaj shërbimit doganor. Në 93% të rasteve realizon kontakt zero me operatorët ekonomikë, kohë optimale procedimi dhe në bazë të matricës së riskut të gjithë operatorët që konsiderohen me risk të lartë  janë ata që i nënshtrohet një kontrolli të plotë me gjithë letrat, të tjerët jo. Ky është vetëm një hap që kodi doganor na ka detyruar për t’i përfaruar me BE. Përafrimi i ligjit dhe kodit doganor me BE ka qenë baza për të vendosur theksin te objektivat që do arrijmë”./ abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono