15:49 | 26/05/201915:490

Këtë fundjavë dogana e Morinës në Kukës ishte bosh. Ajo dukej sikur ishte braktisur, si nga kosovarët që preferojnë bregedin në Shqipëri ashtu edhe nga shqiptarët që vizitojnë qytetet e Kosovës.

Nuk ka ndodhur ndonjëherë që fundjava në doganën e Morinës në kufi me Kosovën të jetë kaq  e zbrazët. Dhe në ditët më të ftohta të dimrit, vargu i mjeteve ka ekzistuar ne dy anët e saj.

Por këtë të dielë në doganë ishte qetësi. Tek tuk ndonjë udhëtar ka kaluar nga Kosova për në Shqipëri ose e kundërta.

Policet e kufirit besojnë se situata ka lidhje me Ramazanin, apo me ndryshimet e motit.

Por shifrat në kohë të ndryshme, tregojnë se kosovarët edhe kur kanë qenë në muajin e Ramazanit kanë vizituar masivisht Shqipërinë.

Ndoshta bregdeti është lënë për t’u shijuar pas festës që Bajramit që përkon dhe me hapjen zyrtare të sezonit turistik.

Gazetar i ABC News, Kukës: Bujar Muçmata


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono