Djegia e mandateve, Ardian Hackaj: Ndërkombëtarët kanë frikë nga…

21:46 | 26/03/2019

Ardian Hackaj i cili është Drejtori i Hulumtimeve shpreson dhe beson që në Qershor Shqipëria të marrë statusin e vendit kandidat për në BE. Ai më tej në studion e emisionit “Provokacija”, ka komentuar situatën politike në vend duke iu referuar faktit se opozita ka djegur mandatet dhe ka dalë jashtë Parlamentit. Ai është shprehur se në këtë rast ndërkombëtarët kanë frikë nga krijimi i një precedenti.

Mustafa Nano: Unë do të doja një mendimin tuaj pasi ka shumë pritshmëri ose mungesë shprese në opinionin publik me atë që do të ndodhi në Qershor ku pritet të merret edhe statusi i kandidatit. Ka gjasa që do ta marrin statusin e kandidatit për në BE?

Ardian Hackaj: Është pyetje 1 milion dollarësh! Shpresoj që po, besoj që po nëse të gjitha palët dëshirojnë që negociatat të bashkëpunojnë në rastin më të mirë dhe në rastin më të keq të mos vënë stërkëmbësha në mënyrë që ky proces të pengohet.

Mustafa Nano: Në terma deklarativë të gjithë e duam por ne jemi në një situatë politike, ku kemi opozitën që ka dalë jashtë dhe ka marrë vendimin e djegies së mandateve. Është një vendim që nuk është kuptuar deri më tani nga faktorët ndërkombëtar. Unë mendoj se kjo mund ta komprometojmë gjithë procesin dhe si mund t’i jepet statusi i kandidatit një vendi që ka probleme të tilla…

Ardian Hackaj: Është një pyetje që ne e kemi hasur shpesh me partnerët tanë evropianë në këtë rast. Por ajo që kemi vëne re dhe që është shumë interesante, është qëndrimi që kanë mbajtur partnerët tanë në lidhje me procesin e djegien së mandateve nga ana e opozitës. Të gjithë kanë kërkuar që jeta parlamentare të vazhdojë në një mënyrë a në një tjetër. Në mendimin tim ky front do të thoja i partnerëve tanë në BE dhe SHBA vjen nga fakti se në këtë rast të caktuar ajo që ka ndodhur është që vendimi i opozitës i mirë apo i drejtë nuk më përket mua ta vlerësoj. Por gjykohet si një kërcënim ndaj sistemit demokratik ku diskutimi politik bëhet në institucione të caktuara. Ajo që partnerët tanë ndërkombëtar por edhe njerëzit që janë të interesuar nuk dëshirojnë do të thoja krijimin e një precedenti./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono