Djegia e magazinës, godina nuk plotësonte kushtet e mbrojtjes nga zjarri

14:22 | 17/07/201814:220

Lënia ndezur e një lavatriceje dyshohet se ka qenë shkakur i rënies së flakëve në magazinën e elektorshtëpiakeve pranë Farmacisë nr.10., në Tiranë. Grupi hetomir thekson se godina ku mbaheshin pajisjet nuk plotësonte kushtet më minimale të mbrotjes nga zjarri.

Këto pajisje kanë mbetur nga zjarri i fuqishëm i rënë në magazinën e eltetroshtëpiakeve të përdorura. Edhe pse shërbimi zjarrfikës erdhi në kohë përsëri dëmi i shkaktuar ishte i madh. Burime nga drejtoria e zjarrfikëses në kryeqytet pohojnë se ambienti ku mbaheshin elektroshtëpiaket nuk plotësonin kushtet teknike të mbrojtjes së flakëve.

Ndërkohë përgjegjësit objektit privat nuk pranuan të prononcohen por u mjaftuan me faktin se, zjarri ra pasi një punëtor i kompanisë kishte harruar një lavatriçe ndezur, duke sjellë edhe mbingarkesë në rrjetin elektrik.

Fatmirësisht nuk ka pasur persona brenda godinës, teksa flakët u vunë në kontroll pas disa orësh përpjekjesh nga katër automjete zjarrfikëse.

Paniku i krijuar në radhët e banorëve ishte i madh, pasi aty pranë gjendet edhe një pikë karburanti. Ky nuk është rasti i parë që magazina të mëdha kanë marrë flake në kryeqytet. Më herët të njëjtin fat kanë pasur edhe një subjekt te rruga “Siri Kodra” si edhe fabrika e riciklimit mbetjeve plastike në zonën e Kasharit./abcnews.al

 


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono