Divjakë, krimbi i murrmë shkatërron prodhimet e fermerëve

13:44 | 14/10/201913:440

Fermerët në Divjakë janë të shqetësuar nga dëmet që krimbi i murrmë po u shkakton kulturave bujqësore. Edhe pse ata përdorin helme për të shpëtuar bimësinë, pesticidet nuk kanë bërë asnjë efekt.

Kanë dy muaj që luftën me krimbin e murrme e kanë humbur. Asnjë pesticid nuk po jep efektin e duhur. Prodhuesit e perimeve të fushës në Lushnjë dhe Divjakë, janë dorëzuar përballë kësaj situate.

Mbi 5 herë bimët e infektuara janë spërkatur me të gjitha llojet e pesticideve që ka tregu, por efekti ka qenë i padëshiruar. Shumë sipërfaqe toke janë infektuar nga krimbi i murrmë.  Dëmet janë të mëdha, pasi krimbi këput majën e bimës pa u rritur mirë.

Dyshimet janë tek cilësia e helmeve, ndaj prodhuesit kërkojnë ndërhyrjen e specialistëve të bujqësisë.

Prezenca e krimbit të murrmë në këtë masë, nuk kishte ndodhur prej 40 vjetësh. Situata bëhet më e vështirë për faktin se nëse sipërfaqet e prekura nuk e luftojnë infeksionin ai kalon në parcelën ngjitur.

Specialistët e bujqësisë informojnë se prodhuesit nuk këshillohen me agronomet, por drejtohen direkt në farmacitë bujqësore. Këtyre të fundit u intereson shitja e pesticideve të cilët në shumicën e rasteve kanë rezultuar të skaduara. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono