Ditë historike për Iranin, femrat lejohen në stadium

15:15 | 10/10/201915:150

Data e sotme do të hapë një kapitull të ri në historinë e futbollit Iranian. Sot për herë të parë, femrat mund të ndjekin një ndeshje futbolli live nga shkallët e stadiumit. Tingëllon çuditshëm, por deri më sot ato nuk e kishin të lejuar hyrjen në stadium.

Amnesty and Human Rights Watch i kishte bërë thirrje FIFA-s që t’i jepte fund kësaj situate të krijuar që pas Revolucionit Islamik të vitit 1979. Pak kohë më parë, një vajzë e quajtur Sahar Khodayari, vrau veten për shkak se iu ndalua të ndiqte ndeshjet e Esteghal në Teheran.

Presioni u rrit shumë dhe FIFA kërkoi që Irani të ndryshonte qëndrim dhe të lejonte femrat në stadium. Më në fund kjo ditë erdhi dhe ndeshja e sotme pritet të jetë një festë e vërtetë për iranianët. Kombëtarja e Iranit ndeshet sot në orën 15:30 me Kamboxhian,  sfidë e vlefshme për kualifikueset e Botërorit. Pritet një numër i madh tifozësh, mes tyre 3500 femra. /abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono