Ditë feste në Dibër, për të promovuar zonën dhe thithur turistët

15:48 | 06/10/201815:480

Këtë vit në Dibër u organizuan disa ditë rresht aktivitete të ndryshme me qëllim për të prezantuar zonën turistike. Vendorët besojnë se përmes një feste të tillë do të arrijnë qëllimet që Dibra të frekuentohet dhe në dimër.

“Dibra n’festë”. Kështu besojnë të promovojnë zonën e tyre organizatorët. Të joshin vizitorët e turistët për të njohur, traditat, kulturën, prodhimet dibrane, dhe destinacionet turistike.

Ndryshe nga vitet e tjera këtë vit jane organizuar disa festa.  E nisën me çeljen e një ekspozite me fotografi të vjetra , në një nga shtëpitë e vjetra të qytetit nën moton “Një foto, një histori”.

Muharrem Rama: “Panairi i të vjelave sivjet do të jetë më i larmishëm se produktet e Dibrës kanë qenë më cilësore dhe të shumta”.

Më pas u çel panairiri librit, i cili do të qëndrojë i hapur për tri ditë me radhë.

Aktivitetet vijuan me promovimin e disa produkteve të punës së dorës dhe disa gatime tradicionale të zonës.

Besnik Alku Organizator: “Nëpërmjet kësaj feste në dëshirojmë që të promovojmë të gjitha bukuritë natyrore dhe vlerat që ka Dibra”.

Nuk munguan as kinematë e hapura dhe lojrat për të rinj. Kurse disa grupe u oranizuan në guida turistike, në malin e Korabit, tek liqenet e Lurës, tek liqenet e Kaçnisë dhe në kanionin e Setës. Në mbyllje ishte festa e të vjelave ku fermerët prezantuan prodhimet e tyre. /abcnews.al

 


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono