Dita e Verës në Elbasan/200 mijë vetë në aktivitetet festive

15:16 | 14/03/2018

Këtë vit Elbasani ka pritur afro 200 mijë festues për Ditën e Verës. Aktivitetet për 14 marsin nisen tri netë para dhe bashkia kishte organizuar një sërë aktivitetesh.

200 mijë vetë besohet se kaluan Ditën e Verës në Elbasan. Për sigurinë e tyre u kujdesën afro 400 forca policie, mes tyre dhe forcat speciale.Me kalimin e viteve edhe organizimet bëhen më të bukura.

Elbasani nuk ishte pritësi i vetëm i atyre që shkuan për t’u argëtuar nga Shqipëria e nga Kosova, por edhe qyteti ku zbarkuan pushtetarët e u mblodh qeveria. Pas tyre edhe lideri opozitës Lulzim Basha.

Tradita dhe trendy,  bashkë për të festuar. Karnavale, demostrime sportive dhe njerëz që lëviznin nga njëri cep i qytetit në cepin tjetër. Ballokumet zunë vitrinat më të mëdha. Kurse lokalet pritën e përcollën mijëra vetë. Elbasani kishte netë që zhurmonte nga daullet e muzika.

Koncertet ishin të parët që mblodhën njerëzit.  Spektakël fishekzjarresh. Këngëtarë të shumtë për t’i mbajtur  zgjuar në pritje të ditës së 14 marsit. Të parët ishin ata popullorë. Një festival u organizua nga ata. Disa panaire, nga ai i librit deri tek zejet. Dhe një kryetar bashkie i kënaqur për këtë ditë.

Gazetar i ABC News, Elbasan: Fatos Salliu

 


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono