Dita e Verës, Elbasani në festë

09:47 | 14/03/2019

Sot Elbasani është kryeqyteti i Ditës së Verës. Prej dy ditësh, qyteti ka zbukurimet e festës, ndërsa prej mbrëmjes së kaluar me mijëra njerëz kanë mbërritur në qytet, për të marrë pjesë në festimet e sotme. Në qendër te Elbasanit festa ka nisur me karnavalet, ndërsa nuk do mungojnë lojërat popullore, ekspozitat e koncertet.

Sipas traditës edhe politikanë të lartë vijnë në Elbasan për Ditën e Verës. Është festa që prej vitesh bashkon palët politike.

Lideri i opozitës, Lulzim Basha, në axhendën e sotme ka të planifikuar takime me familje elbasanase si dhe me përfaqësues të bizneseve. Festimeve dhe aktiviteteve të planifikuara për sot pritet t’i bashkohet dhe kryeministri Edi Rama.

“Ka vazhduar dhe sivjet tradita e bukur e festimeve të Ditës së Verës në qytetin e Elbasanit. Mijëra qytetarë të ardhur nga gjithë Shqipëria janë bërë pjesë e këtyre festimeve. Njëkohësisht në festime marrin pjesë edhe autoritetet më të larta të vendit”, raporton nga Elbasani gazetari Fatos Salliu.

“Them se mirë si gjithmonë. Në fakt ka një çikë njerëz më pak. Pse? Unë gjykoj që ëhtë përpunuar shumë në media e kudo jo do bjerë shi, sinoptikanët, jo do bjerë shi. Tani nuk është një dimër si të tjerat. Ka simbole sa të duash, ballokumja, verorja. Një traditë popullore që është shumë e bukur se është pagane, është shumë e vjetër”, tha një qytetar.

“Riti është ballokumja që është traditë e Elbasanit prej shumë vitesh. Edhe revania. Edhe këto festimet. Karnavalet janë prej shumë kohësh, që kur unë kam qenë e vogël. Ruhet dhe data nuk ndryshohet asnjëherë. Nga argëtimet e fëmijëve që nga mëngjesi, me piknik të qytetarëve nga dreka dhe pasdite argëtimet familjare”, tha një qytetare.

/abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono