Dita e Shën Mërisë, besimtarët vërshojnë në Manastirin e  Zvërnecit

15:47 | 15/08/201915:470

Për ditën e Shën Mërisë, manastiri në Zvërnec është mbushur me besimtarë dhe vizitorë të rastësishëm. Ata kanë kremtuar këtë ditë, e cila festohet çdo 15 Gusht.

Me qirinj në duar iu drejtuan portës së Manastirit të Shën Mërisë në ishullin e Zvërnecit. Është dita e lindjes së Shën Mërisë dhe ortodoksët e kremtojnë çdo 15 Gusht.

Besimtarëve iu bashkuan edhe turistë e pushues të shumtë. Sipas traditës, natën qëndrohet zgjuar rreth manastirit kurse ditën festohet.

Për ata që kujtojnë Shën Mërinë do të thotë më shumë lehtësim dhe besim për të ardhmen. Në kremtime shkoi edhe kryetari i bashkisë së Vlorës Dritan Leli.  Bashkë me priftin e kishës  At Jani Tereziu bënë dhe urimin e ditës.

Me ndërtimin e urës së Zvërnecit është rritur numri i vizitorëve për ditën e 15 Gushtit. Simbolikë është edhe marrja me vete e degës së dafinës që gjendet në afersi të manastirit. Ajo futet në shtëpi duke besuar se sjell fat./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono