Dita e dytë e konsultimeve në Itali, partitë e vogla kërkojnë një qeveri të dytë “Conte”

11:40 | 22/08/201911:400

Sot është dita e dytë e konsultimeve në Presidencën italiane për zgjidhjen e krizës së qeverisë, ku Matarela takohet me kryetarët e partive të mëdha në vend. Një ditë më parë ishte radha e partive të vogla, të cilat kërkuan një qeveri të dytë me kryeministër Konte, për të shmangur zgjedhjet e reja në vend.

Ditën e sotme ka qenë Meloni e “Frateli d’Italia” që ka nisur takimet duke i kërkuar presidentit Matarela që të caktojë menjëherë datën e zgjedhjeve si mënyrën e vetme për të respektuar vendin dhe kushtetutën. Ndërkohë Zingareti i Partisë Demokratike lë hapur mundësinë e një koalicioni me Lëvizjen me pesë yje, duke propozuar një program me pesë pika.

Lideri i Lega Nord, Salvini është distancuar nga ish aleatët duke mos bërë të ditur në se do të ketë një marrëveshje të mundshme me qendrën e djathtë. Ndërkohë që në takim kanë shkuar dhe delegacionet e Partisë demokratike si dhe Silvio Berluskoni me Forca Italia. Konsultimet do të vijojnë dhe pasditen e setme me kreun e shtetit që prêt delegacionin e Legës dhe atë të Lëvizjes me pesë yje.

/ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono