Digjet “mushkëria e botës”, 9500 vatra zjarri në një javë në pyjet e Amazonës

10:46 | 23/08/201910:460

Pyjet e Amazonës po shkrumbohen prej një jave. Rreth 9500 vatra zjarri janë shënuar në këto pyje gjigande në Brazil, duke vendosur një rekord historik. Mijëra hektarë pyje janë në flakë, ndërsa reja e dendur e tymit që ka mbuluar Rio de Zhanerion po zhvendoset drejt Atlantikut.

Presidenti Zhair Bolsonaro tha se Brazili e ka të pamundur të menaxhojë atë që ai e quan një situatë të jashtëzakonshme. Ai shkon edhe me tej kur thotë se është shkaktuar nga grupime të huaja që janë kundër programit të tij politik të ekstremit të djathtë. /ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono