Digjet ishulli i Samos në Greqi, evakuohen me qindra turistë

17:20 | 26/08/201917:200

Me qindra persona janë evakuuar nga hotelet dhe plazhet në ishullin Samos në Greqi, ku zjarrfikësit po përballen me zjarrin më të madh në historinë e ishullit. Janë rreth një mijë turistët e evakuar nga plazhet e famshme të ishullit sipas mediave greke që citohen nga BBC. Rojet bregdetare kanë marrë rojet e plazhit dhe i kanë transferuar në një zonë të sigurtë. Zjarri i nisur në fundjavë tashmë është vënë nën kontroll nga zjarrfikësit. Sipas autoriteteve greke rreth 700 zjarrfikës po marrin pjesë në operacione të ndryshme në vend ku zjarret favorizohen nga erërat e forta dhe klima e nxehtë dhe e thatë. Të dielën kreu i mbrojtjes civile në vend konfirmoi se disa zona janë në rrezik të lartë zjarresh, përfshirë dhe Kretën. /ABC News Alban ia 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono