Dialogu me Serbinë, Thaçi pret Ali Ahmetin

22:35 | 10/08/201822:350

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi është takuar të premten me kryetarin e BDI-së maqedonase, Ali Ahmeti. Sipas raportimeve të mediave kosovare, në fokus të bisedimeve ka qenë dialogu Kosovë-Serbi, për të cilin dy liderët kanë theksuar njëzëri se duhet të mbyllet me njohje reciproke dhe anëtarësimin e Kosovës në të gjitha organizmat ndërkombëtarë. Temë e bisedimeve ka qenë edhe procesi i integrimit të Maqedonisë në NATO. Në deklaratën e përbashkët, Thaçi e Ahmeti kanë vlerësuar se bashkimi i Maqedonisë me Aleancën e Atlantikut të Veriut është interes strategjik për të gjithë Ballkanin./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono