Dialogu me Serbinë, Opozita: Është shkelur Kushtetuta

17:49 | 15/03/201917:490

Opozita kosovare ka akuzuar mazhorancën se ka shkelur Kushtetutën në hartimin e ligjit për dialogun me Serbinë. LDK dhe Vetëvendosje e kanë çuar ligjin në Gjykatën Kushtetuese për interpretim, ndërsa kanë paralajmëruar edhe protesta nëse kërkesa nuk merret parasysh.

Së paku në nëntë nene është shkelur  Kushtetuta e Kosovës në ligjin për dialogun me Serbinë vlerëosjnë partitë opozitare LDK-ja dhe LVV-ja. Deputetët e këtyre dy partive politike, kundërshtojnë në tërësi kushtetueshmërinë e këtij ligji. Andaj ata kanë dërguar në kushtetuese për interpretim këtë ligj. Nëse kërkesa e tyre nuk merret parasysh atëherë nuk përjashtohen protestat.

Këto dy parti vazhdimisht kanë kundërshtuar rolin e presidentit Hahsim Thaci në dialogun Kosovë Serbi.  Së fundmi po kundërshtojnë edhe ligjin për dialogun dhe platformën e cila sipas tyre i lë hapësirë negociimit të territorit të Kosovës. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono