Dhurimi i gjakut, Manastirliu: Janë ofruar institucione dhe biznese private

13:14 | 05/06/201913:140

Ministria e Shëndetësisë për të siguruar gjak të vazhdueshëm dhe për t’i dhënë fund krizës për sigurimin e tij sidomos për talasemikët, ka krijuar zinxhirin e dhuruesve vullnetare.

Thirrjes kombëtare për t’u bërë pjesë e zinxhirit dhurues të gjakut, u janë përgjigjur punonjës të institucioneve shtetërore dhe bizneset private në Lushnje. Sipas ministres Ogerta Manastirliu e pranishme në spitalin e Lushnjes, vetëm gjatë muajve Maj, Qershor janë dhuruar 1527 flakonë gjaku.

Në bankën e gjakut në Lushnje trajtohen periodikisht 340 pacientë talasemikë, të cilët marrin çdo muaj gjak. Prej vitesh ka pasur mungesa të theksuara të gjakut, por falë dhurimeve vullnetare këtë vit është arritur të kapërcehet kriza. /ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono