Dhjetëra makina “retro” zbarkojnë tek Kryeministria

18:58 | 24/04/201918:580

Kryeministria gjatë së mërkurës mori një pamje krejtësisht të veçantë. Nuk po flasim për protestë apo për ndonjë instalacion të ri, por si asnjëherë tjetër ishte e rrethuar nga dhjetëra makina të bukura të stilit retro.

Një rikthim pas në kohë, që të kujton epokat historike të vendit tone, ku zgjoi kureshtjen e mjaft të apasionuarve pas makinave dhe jo vetëm.

Kjo nismë është ndërmarrë nga Blendi Gonxhe, Drejtor i Përgjithshëm i Shërbimeve të Transportit Rrugor, në Ministrinë e Infrastrukturës dhe Energjisë, për të nxjerrë nga pluhuri i kohës këto makina të vjetra dhe për të krijuar lehtësi ligjore për koleksionistët e tyre

 “RETRO” lindi për të jetësuar një trashëgimi deri sot pa status dhe për të promovuar e ekspozuar sa më shumë mjete me interes historik, si dhe për të ofruar lehtësira ligjore për të gjithë të apasionuarit e makinave të stilit të vjetër retro”, u shpreh Blendi Gonxhe në këtë promovim interesant./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono