Dështon marrëveshja bërthamore, reagon Irani

22:45 | 17/06/201922:450

Me pretendimin se marrëveshja e vitit 2015 po shkërmoqet, Irani ka paralajmëruar se në fund të muajit do të shkelë limitin e vendosur për pasurimin e uraniumit, për të prodhuar armë bërthamore.

Autoritetet iraniane kanë njoftuar të hënën se nga 27 qershori do të shkelin limitin e pasurimit të uraniumit, i përcaktuar në kuadër të marrëveshjes bërthamore të vitit 2015. Agjencia vendase për energjinë atomike ka deklaruar se ka katërfishuar tashmë prodhimin e materialit që përdoret për reaktorët atomike dhe më pas për të prodhuar armët bërthamore. Por e njëjta agjenci ka shtuar se, ka ende kohë që vendet evropiane të veprojnë për ta mbrojtur Iranin nga efektet e sanksioneve të rivendosura nga Shtetet e Bashkuara. Nga ana e tyre, Britania e Madhe, Franca dhe Gjermania kanë paralajmëruar Iranin që të mos e shkelë marrëveshjen dhe njëkohësisht i kanë bërë me dije se në rast të një skenari të tillë nuk u mbetet gjë tjetër veçse të rivendosin edhe ato sanksionet.

Zhvillimet e fundit vijnë në një kohë tensionesh të larta në Lindjen e Mesme, pas shpërthimeve të dy anijeve-cisternë në Gjirin e Omanit, për të cilat administrata amerikane akuzon Republikën Islamike. Vetë presidenti Donald Trump, i cili tërhoqi Shtetet e Bashkuara nga akordi i vitit 2015, kërkon ta rikthejë Iranin në tryezën e bisedimeve, me qëllim rinegocimin e marrëveshjes dhe ndalimin e programit të raketave balistike./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono