Dështimi me negociatat, Zaev: Vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme

14:02 | 19/10/201914:020

Pas dështimit me negociatat, Maqedonia e Veriut pritet të shkojë në zgjedhje të parakohshme. Vendimi është marrë nga Kryeministri Zoran Zaev, i cili tha se pavarësisht gabimit historik të BE, çdo politikan duhet të marrë përgjegjësi para qytetarëve.

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, në fjalën e tij në selinë e qeverisë në Shkup, tha se vendi duhet të shkojë në zgjedhje të parakohshme.

Deklarata vjen pasi një ditë më parë nuk u pranua hapja e negociatave për anëtarësimin e vendit në Bashkimin Europian. Ndër të tjera ai u shpreh se duke parë zhvillimet që ndodhën dhe pas konsultimeve të zhvilluara, zgjidhja më e mirë dhe për të mos humbur kohë ishin zgjedhjet e parakohshme.

Ai tha se me këtë propozim do të shkojë edhe në takimin e së dielës, të liderëve, të kërkuar nga presidenti Pendarovski. Zaev u shpreh se Brukseli kishte bërë një padrejtësi pasi vendi i ka kryer të gjitha detyrat.

“Ata nuk e mbajtën fjalën dhe nuk dhanë datë. Ky është një gabim historik i Evropës. Falënderojmë shumicën e liderëve të Evropës. Ky është një vendim i Evropës dhe problemeve të tyre të brendshme. Ne jemi përgjegjës dhe kjo kërkon nga ne vendim serioz, secili politikan duhet të jetë përgjegjës, dal me përgjegjësi para qytetarëve. Ëndrra evropiane e Maqedonisë së Veriut nuk do të shuhet. Për këtë marr përgjegjësi, organizojmë zgjedhje të parakohshme parlamentare, ky do të jetë edhe propozimi im në mbledhjen e liderëve”, tha mes të tjerash Zaev.

Ai theksoi se fokusi i tij do të jetë për reforma, integrimin euroatlantik dhe përmirësimi i jetës së qytetarëve./ABC News Albania

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono